Technologia BIM (building information modeling) i jej wpływ na Twoje inwestycje

W tym artykule odpowiemy na następujące pytania:

Jaki wpływ ma modelowanie informacji o budowaniu w nowoczesnym przedsiębiorstwie?

Jak technologia BIM pomaga w rozwiązaniu skomplikowanych problemów z którymi mierzą się organizacje.

Sektor inżynieryjno-konstrukcyjny przez lata mierzył się z wyzwaniami w zakresie redukcji wysokich kosztów, problemów w zakresie komunikacji oraz dostaw niezbędnych materiałów budowlanych. Źródła tych problemów należy szukać w słabej współpracy zespołów odpowiedzialnych za realizację projektu – inżynierów, podwykonawców, architektów, projektantów czy kierowników zakładu.

Słaba współpraca bywa kosztowna o czym przekonać mogli się kierownicy działów inwestycji realizujących wielomilionowe inwestycje.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest technologia BIM, której zastosowanie usprawnia zarówno proces wdrożenia. Modelowanie BIM (building information modelling) to narzędzie do inteligentne narzędzie do projektowania modeli 3D, które umożliwia odwzorowanie zakładu z uwzględnieniem jego fizycznych i funkcjonalnych cech. Takie odwzorowanie zapewnia głębsze zrozumienie w zakresie planowania przestrzennego, zarządzania, projektowania czy samej budowy. Dobrze zaimplementowany BIM może rozwiązać problemy kunikacykne i stanowić podstawę dobrych decyzji, które podejmowane są w procesie realizacji inwestycji.

Teraz, gdy wiemy co możemy zyskać przejdźmy do tego co musimy wiedzieć o wdrażaniu technologii bim od koncepcji do wykonania w trakcie procesu inwestycyjnego.

Modelowanie informacji budowlanej – Czym jest BIM i co warto o nim wiedzieć?

BIM to technologia projektowania obiektów, która rozpoczyna się od stworzenia inteligentnego modelu 3D. W najbardziej zaawansowanych systemach znajdziemy także bazę danych wszystkich powiązanych informacji budowlanych. Cel jest tutaj jeden – zapewnić, aby każdy zaangażowany w projekt mógł przekonać się jak ukończony budynek będzie wydał i mógł skorzystać z jednego repozytorium które może pomóc zespołowi w:

  • Tworzeniu dokładnych wizualizacji dla interesariuszy
  • Sprawnym projektowaniu dokumentacji
  • Korzystaniu z szerokiego wachlarza opcji projektowania 3D i precyzyjne określanie parametrów

Dopiero wtedy możemy mówić o systemie zarządzania dokumentacja jako jednym prawdy, które pozwala na przeglądanie, zmiany oraz poprawianie.

Revit a BIM

Odpowiadając krótko – Revit to narzędzie, które wspiera proces jakim jest modelowanie BIM. Doskonałym uzupełnieniem obu powyższych jest system zarządzania dokumentacją techniczną dzięki czemu powstaje platforma wymiany informacji, która pomaga w podejmowaniu decyzji oraz precyzyjną symulację rzeczywistości w świecie cyfrowym.

Elementy procesu ze wsparciem modelowania informacji o budynku:

Technologie BIM możemy wykorzystywać w cyklu życia projektu, aby zapewnić jasność i efektywność realizacji. Gdy podzielimy wspomnianą realizacje na etapy (podobnie jak klasyczny harmonogram procesu inwestycyjnego) możemy wyróżnić:

Etap Planowania – Oprogramowanie może ułatwić proces planowania projektu poprzez zapewnienie użytkownikom rzeczywistych danych oraz zaprezentować jak ukończona budowa wyglądać będzie i jak wpasuje się w istniejącą infrastrukturę i środowisko.

Etap Projektowania – Faza projektowania to etap najbardziej skomplikowany w procesie tworzenia obiektu, wymagający analiz, projektów koncepcyjnych oraz rozbudowanej dokumentacji z wielu dziedzin (prawnej, geologicznej, inżynierskiej itp). Model Bim na tym etapie może dostarczyć zrozumiałych cyfrowych modeli, które zapewnią niezbędną wiedzę o jakości danego projektu. Dodatkowo może poprawić logistykę oraz sprawić, że cały personel odpowiedzialny za projekt korzysta z odpowiedniej dokumentacji.

Etap Tworzenia – Projekty BIM mogą znacznie uprościć etap tworzenia obiektu i stanowić przewodnik po poszczególnych zadaniach konstrukcyjnych,

Etap Uruchomienia – Gdy obiekt przeznaczony jest do uruchomienia zadania dokumentacji zmieniają się te z zakresu zarządzania obiektem. Służby eksploatacji utrzymania ruchu mogą korzystać z bogatych w dane informacji przedstawionych w technologii BIM podczas prac remontowych czy zadań zakresu rozbudowy.

Wykaz możliwości czyli co może zrobić BIM

Określenie specyfikacji projektu

Korzystajac z modelowania informacji budowlanej można precyzyjne określić źródła informacji niezbędne do projektu i zaimportować je w łatwy sposób. Tworzenie takiej odgórnej specyfikacji projektu to droga do poprawy wydajności oraz spełnienie wymagań w zakresie zgodności z procedurami przedsiębiorstwa.

Doprecyzowanie możliwości projektowania

Bez jasnej wizualizacji projektu i jego najbliższego otoczenia wiele może ujść uwadze projektantów i inwestora. Aby lepiej zrozumieć obecne wyzwania oraz sąsiadujące z inwerstychą budynki. Dzięki tym danym można łatwo zdiagnozować braki w obecnym projekcie.

Łatwe zarządzanie danymi

Narzędzia BIM pozwalają na przygotowanie domyślnych szablonów danych, które dodatkowo można rozwijać i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Taka elastyczna struktura danych analitycznych pozwala na spełnienie wymagań projektowych i przeprowadzanie analiz w sprzyjających warunkach.

Przygotowanie klarownych projektów budynków oraz analiza niezbędnych informacji

BIM umożliwia lepszą koordynację prac projektowych i współpracę w zespole, który korzysta z jednego współdzielonego środowiska. Oprogramowanie BIM będzie szczególnie efektywne gdy zostanie zintegrowane z systemem zarządzania dokumentacją techniczna.

Stosowanie technologii bim to dostęp do dany bez obawy kolizję w zakresie wersyjności oraz dostęp do informacji dla wykonawcy.

Przeczytaj także:

Technologia BIM

Platforma CDE

Zarządzanie dokumentacją projektową