Dokumentacja geologiczno-inżynierska

Budowa wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych podlega prawu budowlanemu. W związku z tym wymagany jest szereg dokumentów, aby inwestycja mogła się odbyć. W zależności od stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz kategorii geotechniczna budownictwa, konieczne może się okazać sporządzenie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Czym właściwie jest taka dokumentacja i kiedy trzeba ją przygotować?

Co to jest dokumentacja geologiczno-inżynierska?

Dokumentacja geologiczno-inżynierska to najbardziej zaawansowana forma dokumentowania warunków gruntowo-wodnych w podłożu obiektów budowlanych. Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o prawie geologicznym i górniczym:

Dokumentacja geologiczno-inżynierska określa w szczególności:

  1. budowę geologiczną, warunki geologiczno-inżynierskie i hydrogeologiczne podłoża budowlanego lub określonej przestrzeni;
  2. przydatność badanego terenu do realizacji zamierzonych przedsięwzięć;
  3. prognozę zmian w środowisku, które mogą powstać na skutek realizacji, funkcjonowania oraz likwidacji zamierzonych przedsięwzięć – jeżeli nie istnieje obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zgodnie z odrębnymi przepisami.

Oznacza to, że sporządzona dokumentacja musi obejmować przede wszystkim informację o zmienności budowy geologicznej, w tym geometrii warstw, rodzaju gruntów, ich nazw normowych, właściwości fizycznych, parametrów wytrzymałościowych i odkształceniowych, poziomów wody itd. Dokumentacja geologiczno-inżynierska powinna zawierać również szczegółowe sprawozdania z wykonanych badań polowych i laboratoryjnych z opisem i uzasadnieniem zastosowanej metodyki, z oceną pozyskanych danych o warunkach geologiczno-inżynierskich oraz mapa lokalizacyjna terenu, mapa warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich itp. 

Warto mieć świadomość, że dokumentacja geologiczno-inżynierska ma wiele wspólnych cech z dokumentacją badań podłoża gruntowego i zawiera podobne elementy. Wynika to z faktu, że zapisy prawa budowlanego i prawa geologicznego są niespójne, co stwarza problem we właściwej interpretacji przepisów oraz postawieniu granicy między dokumentacją geologiczno-inżynierską a dokumentacją dotyczącą warunków geotechnicznych.

Kiedy dokumentacja geologiczno-inżynierska jest konieczna?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

Dokumentację geologiczno-inżynierską sporządza się w celu określenia warunków geologiczno-inżynierskich na potrzeby:

  1. zagospodarowania przestrzennego;
  2. posadawiania obiektów budowlanych;
  3. podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji lub podziemnego składowania odpadów;
  4. składowania odpadów na powierzchni;
  5. podziemnego składowania dwutlenku węgla.

Sporządzenie dokumentacji jest konieczne na podstawie konkretnych wytycznych, w tym: w przypadku złożonych lub skomplikowanych warunków gruntowych w podłożu obiektów budowlanych. Do złożonych warunków zalicza się: warstwy gruntowe charakteryzują się niejednorodnością, są nieciągłe, zmienne genetycznie i litologicznie; nie zalegają poziomo; zawierają słabonośne grunty mineralne, organiczne lub nasypy niekontrolowane; zwierciadło wód gruntowych występuje powyżej poziomu posadowienia; nie występują niekorzystne zjawiska geologiczne. Skomplikowane warunki definiuje z kolei fakt występowania niekorzystne zjawiska geologiczne.

Dokumenty geologiczno-inżynierskie są również wymagane, gdy sprawa dotyczy obiektów zaliczonych do II lub III kategorii geotechnicznej, czyli m.in.:

II kategoria:

  • ściany oporowe lub inne konstrukcje oporowe, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. b, utrzymujące grunt lub wodę;
  • fundamenty bezpośrednie lub głębokie;
  • kotwy gruntowe i inne systemy kotwiące itd.;

III kategoria:

  • obiekty zabytkowe; monumentalne; 
  • wysokie, których głębokość posadowienia bezpośredniego przekracza 5,0 m;
  • nietypowe obiekty budowlane, których wykonanie lub użytkowanie może stwarzać poważne zagrożenie dla użytkowników;
  • budynki wysokościowe projektowane w istniejącej zabudowie miejskiej.

Zatwierdzenie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej

Co najważniejsze – dokumentacja geologiczno-inżynierska, w przeciwieństwie do opinii, musi zostać urzędowo zatwierdzona. Po utworzeniu projektu robót geologicznych trzeba uzyskać zatwierdzenie urzędowe. Po jego otrzymaniu, przeprowadza się wszystkie zaprojektowane roboty geologiczne, kompleksowe badania laboratoryjne i analizy niezbędne do opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Tę dokumentację wraz z odpowiednim wnioskiem oraz potwierdzeniem uiszczenia opłat należy przedstawić w urzędzie odpowiednim dla danej lokalizacji. Decyzja jest zwykle wydawana w przeciągu 1 miesiąca. W sprawach szczególnie skomplikowanych ten czas może wydłużyć się do 2 miesięcy.

Przeczytaj także:

Technologia BIM

Platforma CDE

Zarządzanie dokumentacją projektową