Digitalizacja dokumentów – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Dokumenty, kartki, teczki i segregatory to ten aspekt działalności gospodarczej, który spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Niejednokrotnie bywa, że dokument “potrzebny na już” ktoś źle opisze, przypadkiem włoży w nieodpowiednie miejsce i rodzi się ogromny problem, szczególnie, gdy firma istnieje kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a dokumentów w archiwum liczy się w tysiącach. Na szczęście żyjemy w dobie cyfryzacji, która przychodzi z pomocą i na takie bolączki – mowa tu o digitalizacji dokumentów. Czym jest digitalizacja dokumentów i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest digitalizacja dokumentów?

Digitalizacja dokumentacji to nic innego jak proces przetwarzania danych tradycyjnych, takich jak zdjęcia, książki, dokumenty, mapy itp. w ich cyfrowe odpowiedniki. Jest to proces, który rozpoczął się już w drugiej połowie XX wieku i zyskał miano cyfrowej rewolucji. 

W odniesieniu do dokumentacji firmowej, digitalizacja opiera się głównie na skanowaniu dokumentów papierowych, jednak wbrew pozorom, skany nie są wcale efektem końcowym, a jedynie przygotowaniem pod finalny produkt. Kluczowym aspektem w tym procesie jest zamiana skanów na dokumenty, które można edytować. W tym celu stosuje się aplikacje OCR (Optical Character Recognition), które przekształcają skany w pliki tekstowe. Właściwe do tych celów oprogramowanie jest w stanie nie tylko odczytać tekst drukowany, ale także pismo odręczne, grafiki czy elementy z tabel.

Jakie są główne zalety digitalizacji dokumentów?

W rezygnacji z papierowych dokumentów w codziennej pracy, przedsiębiorstwa mogą znaleźć wiele plusów. My przedstawiamy, naszym zdaniem, 10 najważniejszych zalet płynących z zamiany tradycyjnych dokumentów na cyfrowe:

  1. Oszczędność miejsca. Konieczność przechowywania dokumentacji w postaci papierowej, wymusza wygospodarowania dla niej miejsca, co może wiązać się nawet z dodatkowymi kosztami najmu większej powierzchni biura. Dzięki digitalizacji można uniknąć tego problemu.
  2. Uproszczenie zarządzania dokumentacją i archiwizacją. W przypadku segregowania, powielania czy dodawania nowych dokumentów w wersji fizycznej może być kłopotliwe, szczególnie przy pokaźnych zbiorach papieru. Jeśli chodzi o digitalizację, to te problemy praktycznie są nieodczuwalne.
  3. Automatyzacja. Przy powtarzalnych i oczywistych czynnościach zamiast angażować pracowników, możemy zaangażować sztuczną inteligencję, która znacznie ułatwi zarządzanie dokumentacją.
  4. Oszczędność czasu. Cenny czas, który pracownicy poświęcali na przeglądanie dokumentów w postaci papierowej i szukanie odpowiednich kartek, dzięki digitalizacji mogą ten sam czas przeznaczyć na inne zadania, dzięki czemu wzrośnie efektywność biurowa.
  5. Większe bezpieczeństwo dokumentów. Dostęp do plików na serwerze posiadają tylko wybrane osoby, dzięki czemu zmniejszone jest prawdopodobieństwo na dostanie się dokumentacji firmy w niepowołane ręce. Bezpieczeństwo jest także zwiększone w przypadku ochrony danych osobowych pracowników i innych informacji wrażliwych.
  6. Ochrona dokumentów. Dokumentację fizyczną można łatwo zniszczyć lub stracić (na przykład na wskutek zalania czy pożaru), co w przypadku digitalizacji jest niemalże niemożliwe, gdyż nawet usunięty przypadkiem plik można przywrócić.
  7. Przyspieszenie załatwiania formalności. Nie od dziś wiadomo, że elektroniczny obieg dokumentów jest znacznie szybszy niż tradycyjny. Normą staje się podpisywanie dokumentów na odległość, na przykład poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny.
  8. Uproszczenie pracy zdalnej. Dzięki posiadaniu dokumentów w formie cyfrowej, nad jednym dokumentem na raz może pracować wiele osób z różnych miejsc, co może przełożyć się na szybsze ukończenie pracy, a co za tym idzie, na większe zadowolone klienta.
  9. Zmniejszenie kosztów prowadzenia biura. W XXI roku praktycznie wszystkie dokumenty tworzone są na komputerze, a następnie drukowane. Dzięki zdigitalizowaniu dokumentów firmowych, w skali roku można sporo zaoszczędzić na tonerach, tuszach, papierze, czy konserwacji drukarek i skanerów.
  10. Działanie proekologiczne. Nawet częściowa rezygnacja z druku papierowego ma duże znaczenie dla ochrony środowiska: obniżone jest zużycie wody, emisja gazów cieplarnianych oraz uwalnianie się do środowiska toksycznych substancji.

W jaki sposób zdigitalizować dokumenty firmy?

Początkujące przedsiębiorstwa, które na swoim koncie mają zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt dokumentów, mogą spokojnie zrobić to we własnym zakresie, używając jedynie skanera i komputera. Sytuacja robi się bardziej skomplikowana, jeśli digitalizacji należy poddać setki czy tysiące dokumentów, a tym bardziej jeśli posiadają zróżnicowane czcionki czy gramatury papieru. Wówczas dużym wyzwaniem będzie uporządkowanie skanów oraz przekształcenie ich do postaci edytowalnej. Dodatkowo gotowe pliki należy osadzić w archiwum o odpowiedniej strukturze, umożliwiającej łatwy dostęp do danych, jednocześnie nie zapominając o zapewnieniu bezpieczeństwa dokumentom na każdym z tych etapów. Trzeba również opracować plan całej digitalizacji, wdrożyć odpowiednie oprogramowanie, zastosować zabezpieczenia w postaci kart dostępów lub tokenów oraz koordynować całą operacją. Cały proces jest dość pracochłonny, więc można do niego wynająć również specjalistyczną firmę, która zajmie się całym procesem od A do Z.

Digitalizacja dokumentacji technicznej

Dokumentacja techniczna stanowi specyficzny typ dokumentacji. Plany budowy, dokumentacja urządzeń musi być aktualna, a potrzeba zamian i modyfikacji w samych urządzeniach powinna znaleźć swoje odzwiercedlenie w dokumentach. Praca na nieakutalnej i niekompletnej dokumentacji może i czesto prowadzi do strat finansowych (przestoje) lub wypadków.

Dlatego firma Atutor Integracja Cyfrowa specjalizuje się w zarządzaniu dokumentacja techniczną obiektów przemysłowych. Naszym celem jest dostarczanie Państwu rozwiązań, które sprawią, że zakład fukcjownować będzie sprawniej, a rozwiązania programistyczne wspierać będą codzienną pracę.